orka teno

BN’ers roepen TUI op kaartverkoop voor dolfijnenattracties te stoppen

Nieuws

Meerdere bekende Nederlanders roepen in een video reisorganisatie TUI Group op om geen kaarten meer te verkopen voor dolfijnenattracties. Dat doen ze op de eerste verjaardag van Teno, het kalf van de ‘Nederlandse’ orka Morgan. ‘Dit is de meest trieste verjaardag ooit.’

Milouska Meulens, Kevin Hassing, Miryanna van Reeden, Laura Ponticorvo en Iris Hesseling doen de oproep aan TUI in een video die wij vandaag publiceren. Ook bekendheden uit het Verenigd Koninkrijk, Denemarken en Zweden hebben een oproep gedeeld.

Kalf van orka Morgan

Orka Teno werd op 31 maart 2025 geboren in Loro Parque, een dolfinarium op Tenerife. Het is het kalf van de wilde orka Morgan, die in 2010 verzwakt werd gevonden voor de Nederlandse kust. Na haar revalidatie werd ze naar Loro Parque gebracht, waar ze sindsdien optreedt in shows. Ondanks de uitdrukkelijke voorwaarde dat Morgan alleen voor wetenschappelijk onderzoek en educatie gebruikt mocht worden en niet voor fokdoeleinden, kreeg ze toch twee kalfjes. Haar eerste kalfje, Ula, stierf vlak voor haar derde verjaardag, in 2021. Teno is haar tweede kalf en treedt al op voor publiek sinds hij vier maanden oud is. 

Orka MorganOrka Morgan treedt op in Loro Parque

‘Teno is illustratie van greenwashing TUI’

Toerisme speelt een grote rol in het voortbestaan van de dolfijnenindustrie. TUI Group is een belangrijke speler daarin. De reisorganisatie verkoopt nog steeds tickets voor parken met dolfijnen- en orkashows, ondanks een aangescherpt dierenwelzijnsbeleid. Eerder onderzoek wees uit dat de dierenwelzijnsstandaard in de parken die TUI aanbiedt, ernstig ondermaats is.

Dirk-Jan Verdonk, directeur van World Animal Protection Nederland: ‘Op papier verbiedt TUI commerciële fokprogramma’s, maar in de praktijk zijn er de afgelopen jaren op meerdere locaties jonge orka’s en dolfijnen geboren. De verjaardag van jonge Teno is een schrijnende illustratie van TUI’s greenwashing-beleid. We willen reizigers daarom vragen kritisch te zijn bij het boeken van een vakantie en te kiezen voor een reisorganisatie die geen winst maakt over de rug van wilde dieren.’

Dierenvriendelijk reizen

Onder meer Booking.com, Expedia Group, Corendon en Tripadvisor bieden al geen dolfijnenvermaak meer aan. Ook reisbrancheorganisatie ANVR keurt attracties met shows met walvisachtigen in gevangenschap af.

Orka's in het wild
Wil je graag dolfijnen zien, maar dierenleed vermijden? Let dan op!

  • Worden dolfijnen of orka's in gevangenschap gehouden? Wordt ermee gefokt, zijn er shows, kun je ermee zwemmen of op de foto? Mijd dan deze locaties. Als toerist draag je onbedoeld bij aan dierenleed door zulke attracties te bezoeken. Kies daarom bewust: boek niet bij reisorganisaties die dit soort uitjes aanbieden en roep hen op om daarmee te stoppen.  
  • Wil je dolfijnen zien? Kies dan voor een diervriendelijk alternatief: observeer ze – zonder verstoring en op verantwoorde wijze – in het wild. Bij onze Nederlandse kunst kun je ook walvisachtigen zien: de bruinvis! 

Teken de petitie tegen TUI

Meer over